ŠTA JE SVRHA ČITANJA KNJIGA
Pročitao sam mnogo knjiga i većinu sam zaboravio; ali koja je onda svrha čitanja? “
To je bilo pitanje koje je učenik postavio svom učitelju.
Učitelj nije odgovorio u tom trenutku. Međutim, nakon nekoliko dana, dok su on i mladi učenik sjedili kraj rijeke, rekao je da je žedan i zamolio dječaka da mu donese malo vode sa starim, prljavim sitom koje je bilo na podu.
Učenik se začuđeno zabrinuo, jer je znao da je to nelogičan zahtjev. Međutim, nije mogao proturječiti svom učitelju i, popuštajući, počeo je izvršavati ovaj apsurdni zadatak.
Svaki put kada bi umočio sito u rijeku da donese malo vode da ponese svom učitelju, nije mogao ni korak da napravi, jer u rešetu nije ostala ni kap.
Pokušavao je i pokušavao na desetine puta, ali koliko god se trudio da brže potrči od obale do svog učitelja, voda je nastavila da prolazi kroz sve rupe u rešetu.
Iscrpljen, sjeo je do učitelja i rekao:
“Ne mogu ovim sitom donijeti vodu, oprosti mi, učitelju, nemoguće je i nisam uspio u svom zadatku.”
“Ne“, odgovorio je starac, smiješeći se.
“Nisi propao. Pogledaj sito, sad sija, čisto je, kao novo. Voda, koja se filtrira kroz njegove rupe, očistila ga je.”
“Kad čitaš knjige”, nastavi stari mudrac, “ti si kao sito, a knjige su kao riječna voda. Nije važno ako ne možeš zadržati u sjećanju svu vodu koju su pustili da teče u tebe; jer će knjige sa svojim idejama, emocijama, osjećajima, znanjem, istinom koju ćeš pronaći između njihovih stranica, očistiti tvoj um i učiniti te boljom i obnovljenom osobom. To je svrha čitanja”
(Nepoznati autor)
AKO JE ČITANJEM MOJIH KNJIGA MAKAR JEDNA OSOBA POSTALA BOLJA, JA SAM USPJELA I JAKO SAM PONOSNA ŠTO SAM IH NAPISALA!
Ivka Ilić Kovačević