Home Kultura AMERIČKI VOJNI IZASLANIK NA VELIKOM OKRUGLOM STOLU O ŠUŠKU GOVORIO U SUPERLATIVIMA

AMERIČKI VOJNI IZASLANIK NA VELIKOM OKRUGLOM STOLU O ŠUŠKU GOVORIO U SUPERLATIVIMA

1430
0

Na Hrvatskom vojnom učilištu (HVU) “Dr. Franjo Tuđman” u četvrtak je održan okrugli stol “Političko djelovanje ratnog ministra obrane Gojka Šuška”, na kojem je istaknuta važnost ministra Šuška u stvaranju slobodne i neovisne Republike Hrvatske, te kako je susret s prvim hrvatskim predsjednikom dr. Tuđmanom i njegova vizija stvaranja hrvatske države, motivirala Šuška da svoj život posveti tome ostvarenju.Zagreb, 030518. Hrvatsko vojno uciliste Dr. Franjo Tudjman. Okrugli stol povodom 20 godina od smrti ministra Gojka Suska.
Foto: Srdjan Vrancic / CROPIX

Ranije danas u sklopu dvodnevnog obilježavanja 20. obljetnice Šuškove smrti, izaslanstva Ministarstva obrane i Oružanih snaga RH na zagrebačkom groblju Mirogoj položila su vijence i zapalila svijeće na posljednjem počivalištu ratnog ministra obrane Gojka Šuška.

Okruglom stolu “Političko djelovanje ratnog ministra obrane Gojka Šuška”, uz njegovu obitelj, nazočilo je izaslanstvo predsjednice Republike Hrvatske i vrhovne zapovjednice Oružanih snaga RH predvođeno Vladom Galićem, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general zbora Mirko Šundov i brojni uzvanici, priopćeno je iz Ministarstva obrane RH.

Zagreb, 030518. Hrvatsko vojno uciliste Dr. Franjo Tudjman. Okrugli stol povodom 20 godina od smrti ministra Gojka Suska.
Na fotografiji: Pavao Miljavac, Berisalv Roncevic.
Foto: Srdjan Vrancic / CROPIX

Ministar obrane Krstičević istaknuo je važnost ministra Šuška u stvaranju slobodne i neovisne Republike Hrvatske, čak i u vrijeme kada je bio daleko od domovine, opisavši ga kao čovjeka iznimne osobnosti i visokih moralnih načela, skromnog i smirenog, čovjeka velike odlučnosti i odgovornosti.

“Prekretnica u njegovom životu sigurno je bio susret s prvim predsjednikom Republike Hrvatske, dr. Franjom Tuđmanom, čija je vizija stvaranja i uspostave hrvatske države motivirala Gojka da svoj daljnji život posveti ostvarenju te vizije”, rekao je Krstičević.

Prisjetio se najvažnijih zasluga ratnog ministra, istaknuvši prije svega Šuškov angažman kako bi, uz embargo na naoružavanje koje je nametnula međunarodna zajednica, naoružao i ustrojio Hrvatsku vojsku.

“Bilo je to djelovanje u kojem je trebalo pokazati nepokolebljivu odlučnost, a Gojko Šušak imao je tu odlučnost. Imao je i karizmu te pokretačku energiju kojom je svoje suradnike motivirao na krajnje fokusirani rad, a sve za obranu i kasnije za oslobođenje Hrvatske”, istaknuo je ministar Krstičević.

Šuškov doprinos priznanju Republike Hrvatske od strane SAD-a

Naglasio je da je Šušak zasigurno jedan od najzaslužnijih ljudi za uspješno vođenje i pobjedonosni završetak hrvatskog Domovinskog rata.

U svom uvodnom obraćanju Krstičević se osvrnuo i na Šuškovu ulogu u planiranju pobjedničke operacije Oluja, rekavši kako je ratni ministar obrane bio u sve uključen od prvih trenutaka, a presudan je bio i njegov utjecaj na procese izgradnje pobjedničke Hrvatske vojske i prije 1995. godine.

“Naš ministar bio je škrt na riječima, ali velik djelima. Pamtim prijavak koji je nakon Oluje predao hrvatskom predsjedniku dr. Tuđmanu: ‘Gospodine predsjedniče, zadaća izvršena!’. Upravo takav je bio naš Gojko Šušak, hrvatska, ljudska veličina”, prisjetio se ministar obrane Krstičević.

Podsjetio je i na Šuškov doprinos prilikom priznanja Republike Hrvatske od strane Sjedinjenih Američkih Država.

“Bio je osoba koja je povezivala, koja je otvarala za nas u početku čvrsto zatvorena vrata. Trebalo je graditi mostove, ali i raditi svakodnevno u mijenjanju percepcije međunarodne zajednice prema Republici Hrvatskoj. Kad imate jasan cilj, kakav su imali ministar Šušak i predsjednik Tuđman, i kada tu energiju znate prenijeti na hrvatskog čovjeka, onda su bili mogući i Bljesak i Oluja, onda je bila moguća i Republika Hrvatska kao članica NATO-a i Europske unije”, zaključio je Krstičević.

Načelnik Glavnog stožera OS RH general Šundov, podsjetio je kakvo je povjerenje ratni ministar obrane Šušak imao u mlade ljude u Hrvatskoj vojsci.

“Sigurno je da bi bio zadovoljan brzinom kojom smo se integrirali u NATO, kako njegujemo odnose s SAD-om, da imamo organiziranu vojsku koja je bliska demokratskim standardima”, rekao je Šundov.

Beljo: Značaj hrvatskog iseljeništva u stvaranju Hrvatske

O značaju Šuška i hrvatskog iseljeništva u stvaranju Republike Hrvatske na okruglom stolu govorio je bivši zastupnik u Hrvatskom saboru Ante Beljo, koji je istaknuo da je ratni ministar bio neumoran lobist za samostalnost Hrvatske.

Šuškov bivši zamjenik Krešimir Ćosić u svom je izlaganju govorio o njegovom djelovanju kada je obnašao dužnost ministra te je naglasio: “Gojko Šušak uvijek je tražio rješenje, odnosno ljude koji su se znali nositi s problemom. Uspio je i pobijedio u ratu za kojeg su svi vojni stručnjaci smatrali da ga Hrvatska vojska neće moći dobiti”.

Kako su vojnici doživljavali svog ministra govorio je predsjednik Zajednice branitelja HDZ-a “Gojko Šušak”, umirovljeni general Miljenko Filipović.

“Obrani domovine bio je posvećen 24 sata na dan. O braniteljima je brinuo kao o vlastitoj obitelji. Prepoznali smo ga kao osobu na koju smo se mogli osloniti. Uvijek je govorio da Hrvatsku vojsku treba graditi kao veliku obitelj u kojoj će se svatko osjećati kao kod kuće”, rekao je Filipović.

Bušić: Hrvatskom narodu u nasljeđe ostavio vojnu silu koja izaziva poštovanje saveznika, a respekt kod neprijatelja

Okupljenima je o ratnom ministru govorila i Zdravka Bušić, državna tajnica u Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija.

“Hrvatskom narodu je u nasljeđe ostavio hrvatsku državu i vojnu silu koja izaziva poštovanje saveznika, a respekt kod neprijatelja”, poručila je.

Ministar Krstičević na kraju okruglog stola zaključio je kako je ministar Šušak, postavši desna ruka predsjednika Tuđmana, provodio njegovu viziju o slobodnoj i nezavisnoj Republici Hrvatskoj, stavljajući pritom cijeli svoj dosadašnji rad, svoj život i život svoje obitelji na kocku.

Naglasio je da će se i dalje raditi na afirmiranju hrvatskih nacionalnih simbola, kako bi se sačuvale uspomene na važne događaje i kako bi se odala počast svima koji su žrtvovali svoj život i zdravlje za našu slobodu.

Krstičević je podsjetio kako se sposobnosti Hrvatske vojske sustavno unaprjeđuju te se razvija sustav domovinske sigurnosti, sustav koji počiva na sinergiji i zajedništvu cjelokupnog hrvatskog naroda koje je Šušak čvrsto zagovarao u Domovinskom ratu.

Jedna od tih sposobnosti je, naglasio je, višenamjenski borbeni avion koji će obavljati zadaće zaštite hrvatskog zračnog prostora, a ako zatreba i borbene zadaće.

“To je odluka za buduće generacije koja otvara nove mogućnosti, pogotovo za tehnološki razvoj i napredak cjelokupnog hrvatskog društva”, zaključio je ministar Krstičević.

Na Okruglom stolu vojni izaslanik SAD-a brigadir Mathers

Okruglom stolu nazočio je i vojni izaslanik SAD-a brigadir Robert Mathers, koji je istaknuo kako je odnos ratnog ministra obrane s tadašnjim američkim ministrom obrane Williamom Perryjem bio ključan u razvoju odnosa između Hrvatske i SAD-a u prvim danima Domovinskog rata.

“Da je danas živ, ministar Šušak bio bi oduševljen kada bi vidio da je Hrvatska članica NATO-a, ali i činjenicom da postoji sposobna vojska koja se, kao što kaže naš državni tajnik, bori znatno iznad svoje kategorije. Ono što Hrvatska radi danas je upravo ono što je bila vizija ministra Šuška”, zaključio je brigadir Mathers, navode iz MORH-a.

Previous article‘Šušak je imao nepokolebljivu odlučnost, karizmu i pokretačku energiju u borbi za oslobođenje Hrvatske’
Next article3. svibnja 1998. Gojko Šušak – ministar koji je ustrojio pobjedničku Hrvatsku vojsku!