Home BIH Mostarski derbi bez uzbuđenja: Zrinjski za poluvrijeme riješio uspavani Velež

Mostarski derbi bez uzbuđenja: Zrinjski za poluvrijeme riješio uspavani Velež

108
0

Utakmice između Zrinjskog i Veleža smatraju se, uz one između Sarajeva i Željezničara, najatraktivnijim i najatraktivnijim u BiH, ali gradski derbi danas je izgledao kao prijateljski. Zrinjski je prelako izašao na kraj s nemoćnim Rođenima, koji nisu pokazali preveliku želju spriječiti dominantne domaćine na putu do još jedne pobjede.

Na samom početku utakmice Emir Halilović je s 30 metara visoko pucao preko gola Zrinkjskog, a već u petoj minuti zatresla se mreža na drugoj strani.

Kiš je dobro izveo slobodan udarac, a Ćuže sa samo sedam metara loptu proslijedio u mrežu za 1:0. Nedugo potom Kiš ponovno ubacuje, Bilbija puca glavom, ali lopta na putu do mreže pogađa Radića pa ostaje 1:0.

U 11. minuti Haskić je pokušao sa 25 metara, ali je bio neprecizan. Gosti su u 21. minuti imali dobru akciju, Šturm je na kraju ubacio, ali ravno u vratara Marića.

Novi pokušaj Zrinjskog u 27. minuti, Kiš je ovoga puta pokušao glavom, ali nije pogodio. Kontra Zrinjskog u 36. minuti, kada Jukić prolazi po lijevoj strani i centrira, ali Mahmić izbija ispred Bilbije, da bi u 37. minuti domaći udvostručili vodstvo.

I dok je Velež imao prividnu inicijativu, loptu u svom posjedu, ali bez stopostotnih prilika, domaći su pogađali. Radić je pucao s oko 23 metra, Hadžikić nije dobro intervenirao, a na odbijenu loptu natrčao je Jakovljević i pogodio za 2:0. Nedugo zatim Bilbija dodaje do Kiša koji dobro šutira, a Hadžikić spašava goste.

Velež je najbolju priliku imao u 43. minuti. Džafić centrira, Haskić puca sa pet metara, ali Marić uz prečku uspijeva spasiti. Prije odlaska na odmor, korner za domaće, Jakovljević neshvatljivo ostaje sam na drugoj stativi i lagano postiže pogodak te tako rješava pitanje pobjednika.

Domaći su u drugom poluvremenu očekivano prepustili inicijativu gostima. U 53. minuti Oreč šalje povratnu loptu do Džafića koji puca sa 14 metara, ali lopta odlazi visoko preko gola. Potom Haskić puca visoko preko gola, a zatim i Džafić u 67. minuti iz daljine, ali bez opasnosti za Marića.

Bio je to period igre u kojem su gosti bili bliži golu, a onda je velika šansa za Zrinjski u 67. minuti, ali Bilbija sa samo sedam metara šutira pored gola. Haskić je u 73. minuti pogodio stativu u jednoj od najboljih prilika za Rođene. Kožulj je zamalo postigao europski gol iz slobodnog udarca iz velike daljine, ali je u 78. minuti Hadžikić teškom mukom izbio loptu u korner. Do kraja je Bilbija bio u velikoj prilici, ali nije uspio pogoditi mrežu gostiju iz blizine.

Stječe se dojam da je Zrinjski prelako došao do nove pobjede i da je Velež danas bio potpuno odsutan i demotiviran, pogotovo u prvom poluvremenu, te je izgledalo kao da se plaši gradskog rivala, piše Sportsport.ba.

Inače, Zrinjski zauzima drugo mjesto sa 21 bodom, a Velež je ostao peti sa 17 bodova. Kasnije danas u međusobnoj utakmici sastaju se Borac i Sarajevo. Riječ je o prvoplasiranoj momčadi s 24 boda i trećeplasiranoj momčadi s 19.

Narednog vikenda Zrinjski u 11. kolu gostuje u Banjoj Luci, dok će Velež na Tušnju igrati protiv FK Tuzla City./HMS/