Home Ostalo INTERVJU SA ŠIROKOBRIJEŠKIM GRADONAČELNIKOM MIROM KRALJEVIĆEM

INTERVJU SA ŠIROKOBRIJEŠKIM GRADONAČELNIKOM MIROM KRALJEVIĆEM

268
0
Autor

Frano Vukoja

31.01.2023.
u 15:00

Nedavno smo usvojili izmjene plana uređenja gradskog područja Vrace. Novim prostornim planom omogućili smo izgradnju stambenog naselja. Prema najavama investitora, očekuje nas ozbiljna stambena gradnja

U Širokom Brijegu, unatoč koronakrizi i delikatnim gospodarskim kretanjima, značajno je porastao broj zaposlenih, zabilježen je demografski rast, nastavljeni su radovi u oblasti infrastrukture. O svemu tome i još o mnogo toga što se radilo i uradilo te o tome što sve treba uraditi ove godine, razgovarali smo s Mirom Kraljevićem, gradonačelnikom Širokog Brijega.

Razgovarao: Frano Vukoja – Večernji list

Večernji list: Na početku smo nove godine u koju smo ušli s novim, nešto uvećanim proračunom Grada Širokog Brijega. Kako ste raspodijelili ovogodišnji proračunski “kolač”?

Miro Kraljević - Hrvatski Medijski Servis

– Proračun Grada Širokog Brijega uvijek je realan. Imamo stabilnu situaciju, izvršavamo sve svoje obveze. Koliko je prihodovna strana povećana, toliko je i rashodovna. Troškovi su veći. Proračunom želimo pokriti sve segmente naše zajednice i društva. Možemo reći da je proračun i razvojni, socijalni. Obuhvatili smo sve kategorije prema mogućnostima.

Večernji list: Poznato nam je da imate niz prigovora zbog nepravične raspodjele javnih prihoda. Široki Brijeg u velikoj mjeri doprinosi ubiranju javnih prihoda, a ne uzvraća mu se na adekvatan način prilikom raspodjele. U kojoj je mjeri ispravljena ta nepravda i koliko ste zadovoljni visinom proračuna?

– Po tom pitanju već smo prije intervenirali. Došlo je do određenih promjena koje su podebljale prihodovnu stranu proračuna. Međutim, to nije dovoljno. Očekujemo određene izmjene raspodjele javnih prihoda jer naše realne potrebe mnogo su veće od toga. Još kad u obzir uzmemo koliko prihoda stvara širokobriješko gospodarstvo, ta raspodjela još je nepravičnija. Kako smo već rekli, proračun je u uzlaznoj putanji. Naša potrebe su veće, stoga očekujemo još veću suradnju svih razina vlasti kako bismo mogli odraditi sve planirane projekte.

Večernji list: Zbrajaju se prošlogodišnji gospodarski rezultati, kakve su vaše procjene vezane uz gospodarsku 2022. godinu u Širokom Brijegu?

– Gospodarska slika Širokog Brijega izgleda sve bolje. Lokalna zajednica je servis našim građanima i gospodarstvenicima. Stvaramo uvjete za još bolje rezultate. Zahvaljujući odličnom poslovanju širokobrijeških poduzeća, po svim pokazateljima nalazimo se u vrhu. Razvoj gospodarskih subjekata, koji je vidljiv u industrijskim zonama, daje nam dozu optimizma i vjeru u još veći razvitak Širokog Brijega.

Večernji list: Široki Brijeg ubraja se među najuspješnije jedinice lokalne samouprave, odmah iza sarajevskih. Može li Široki Brijeg zadržati taj status?

– Svjesni smo svih pozitivnih statističkih podataka, ali i nedostataka. Status jedne od najuspješnijih lokalnih zajednica daje nam vjetar u leđa da radimo još više i jače.

Večernji list: Nakon pandemije COVID-19 stigla je i inflacija, rast cijena. Kako se Široki Brijeg nosi s tim?

– Inflacija je donijela probleme svima. Rast cijena utjecao je na cijelu zajednicu. Vjerujemo kako će se situacija stabilizirati.

Večernji list: Broj zaposlenih u Širokom i dalje raste. Koliko je, prema vašim podacima, trenutačno zaposlenih te očekujete li proširenje proizvodnje u nekim tvrtkama i ima li najava novih proizvodnih investicija?

– Broj zaposlenih u Širokom Brijegu raste. Riječ je o najvećoj zaposlenosti ikada. Podsjetimo, prije koronakrize u Širokom je bilo oko 7900 zaposlenih. U tri godine približili smo se broju od 8500 zaposlenih. Određeni poslovni subjekti s područja Širokog Brijega šire svoje kapacitete. Optimistični smo po tom pitanju. Međutim, ne smijemo zanemariti problem nezaposlenosti i odlazaka u inozemstvo. Potrebno je usklađivanje s potrebama tržišta. Potrebna je i strategija školstva koja će se prilagoditi tržištu.

Večernji list: Što je prošle godine urađeno na polju infrastrukture?

– Projekt izgradnje pročistača otpadnih voda bliži se kraju. Ukupna vrijednost projekta je 5,290.856,55 KM. To je još jedan u nizu kapitalnih projekata koji se grade u Širokom Brijegu i pokazatelj brzog razvoja ovog grada. Također, dobar dio proračunskih sredstava proteklih godina uložen je i u obnavljanje te rekonstrukciju lokalnih cesta, kao i dijela gradskih ulica. Ulaganje u lokalne ceste provodi se kontinuirano i u skladu s proračunskim mogućnostima. Projekti vodoopskrbe idu planiranom dinamikom. Vodovod Ljubotići već je u drugoj fazi. U Knešpolju su se tijekom 2022. godine izvodili radovi izgradnje sekundarne mreže za kućanstva oko škole i crkve. U Dobrkovićima je izgradnja vodovodne mreže također u drugoj fazi, odnosno u tijeku je izgradnja vodospreme. Kontinuirano ulažemo u školske objekte, a tijekom 2022. godine počeli smo rekonstrukciju objekta područne škole u Dobrkovićima. Završili smo i prvu fazu izgradnje reciklažnog centra i pretovarne stanice.

Večernji list: U kojoj je fazi projekt prometnog pristupa gospodarskoj zoni Knešpolje? I što je u planu vezano uz gospodarsku zonu Trn?

– U gospodarskoj zoni Knešpolje počeli smo s uređenjem glavne prometnice kroz zonu. U suradnji s JP Ceste Federacije BiH planira se rekonstrukcija ulaza u zonu. Najveća zapreka su imovinsko-pravni odnosi. Radovi izgradnje cestovne i komunalne infrastrukture u gospodarskoj zoni Trn planiraju se po osiguranju sredstava. Cilj je, u suradnji s JP Ceste Federacije BiH, izgraditi potpuno novi ulaz u industrijsku zonu iz smjera zapada, čime bi se lokalna cesta adekvatno spojila na magistralu M6.1. Također, cilj je nastaviti izgradnju nove regionalne ceste Trn – Dobrkovići – Izbično – Rakitno. U planu je završetak uređenja prometnice kroz industrijsku zonu Trn. To je početak ove nove regionalne prometnice. Jedan dio već je moderniziran. Plan je, u suradnji sa županijskim vlastima, potpuno obnoviti taj cestovni pravac.

Večernji list: Što Široki Brijeg može očekivati od buduće brze ceste Mostar – Široki Brijeg – granica Republike Hrvatske?

– Izgradnju cestovne infrastrukture i navedene brze ceste gledamo kao priliku za još bolju povezanost i cjelokupni razvoj i gospodarski rast.

Večernji list: A što je s planom gradnje ceste Knešpolje – Uzarići – Privalj, kojom bi se dodatno rasteretio promet Trnskom cestom i gradskom obilaznicom?

– U tijeku je planiranje brze ceste Mostar – Široki Brijeg – RH, razgovaralo se i o mogućnosti izgradnje ceste Knešpolje – Uzarići – Privalj. To idejno rješenje osnova je za izgradnju te ceste. Širokom Brijegu potrebno je prometno rasterećenje, vjerujemo kako će više instancije u budućnosti pronaći sredstva za izgradnju tog cestovnog pravca.

Večernji list: Što je pokazala javna rasprava o projektu “Duhanska stanica”?

– Manjim projektnim aktivnostima stvoren je veliki broj parkirnih mjesta na prostoru Duhanske stanice, a uklonjen je dio ruševnih objekata. Nastavit ćemo s manjim aktivnostima, uklanjanjem dijelova objekata koji ugrožavaju sigurnost građana. Možemo reći kako je ovo velika investicija i potrebno je pronaći financijska sredstva.

Večernji list: Kakvi su trenutačni demografski pokazatelji vezani uz Široki Brijeg? Koliko se smanjio trend odlazaka Širokobriježana na rad u inozemstvo i kakva su vaša saznanja vezana uz povratke iz inozemstva?

– Vrijedi istaknuti kako smo među rijetkim gradovima i općinama koji bilježe demografski plus. Imamo porast novorođenih, broj upisanih u škole. Demografska slika je pozitivna. Određenim mjerama pomoći za novorođenu djecu, kako s lokalne tako i sa županijske razine, pokušavamo pomoći mladim obiteljima. Stvaraju se uvjeti kako bi demografska slika bila još bolja.

Večernji list: U više širokobrijeških poduzeća i ustanova zabilježen je rast plaća. Koliko veće plaće, nova radna mjesta i županijske demografske mjere mogu utjecati na pozitivne demografske trendove u Širokom i županiji?

– Rast plaća pozitivan je iskorak. Međutim, kriza i inflacija uvelike su utjecale na standard. Nova radna mjesta, veće plaće i kvalitetniji život sigurno će popraviti demografsku sliku.

Širokobriježani su jako zadovoljni arhitektonskim i urbanističkim rješenjem šetnice od Križa u smjeru Robne kuće. Očekuju nastavak uređenja prostora ispred i ispod Robne kuće te prostora ispod (južno) od hotela Park.

– Grad Široki Brijeg završio je uređenje šetnice u središtu grada od Trga širokobrijeških žrtava do Robne kuće. Cilj nam je urediti prostor ispred i ispod Robne kuće. Uređenje će se odvijati u fazama. Nova faza uređenja odnosi se na šetnicu uz rijeku Lišticu i prostor ispod Robne kuće.

Večernji list: Kružnim tokom kod škole na Pecari riješeno je jedno od prometnih uskih grla i čepova u Širokom. Imate li u planu neki novi kružni tok?

– Što se tiče kružnog toka kod škole na Pecari, riješili smo jedan prometni nedostatak. Ostalo nam je postaviti završni sloj asfalta i rekonstruirati nogostup te dio prometnice prema sportskoj dvorani. Nova prometna rješenja na području Širokog Brijega predložit će stručne službe.

Večernji list: Niču novi stambeni objekti u Gradu. Možete li nam reći koji se još stambeni i poslovno-stambeni objekti planiraju?

– Na tržištu ima potražnje, stoga je i ponuda u skladu s tim. Također, investitori ne posustaju, a uskoro će u Širokom Brijegu biti izgrađeni novi stambeni prostori. Trenutačno je u gradnji oko 50 stambenih jedinici, a prema najavljenim planovima privatnih investitora, sigurno možemo očekivati još toliko. Nedavno smo usvojili izmjene plana uređenja gradskog područja Vrace. Novim prostornim planom omogućili smo izgradnju stambenog naselja. Prema najavama investitora, očekuje nas ozbiljna stambena gradnja.

Večernji list: Iz proračuna Grada za sport i kulturu predviđeno je izdvojiti 800.000 KM. Možete li okvirno reći kome su u području sporta i kulture namijenjena ta sredstva?

– Sport i kultura u Širokom Brijegu na sve su većoj razini. Sredstva koja smo i do sada izdvajali bila su u skladu s proračunskim mogućnostima. Kvalitetni projekti, ideje, događaji koji promoviraju naš grad, uvijek će imati našu podršku.

Večernji list: U posljednje vrijeme mnogo se u javnosti govori o novim sponzorima NK Široki Brijeg koji je jesenski viceprvak Premijer lige BiH. Kakvu perspektivu ima NK Široki Brijeg i širokobriješki košarkaški klub koji dominira u Košarkaškom prvenstvu BiH? Kakva je ukupna budućnost sporta u Širokom?Grad Široki Brijeg

– Višegodišnja ulaganja u sportske objekte i odgovarajuću infrastrukturu rezultirali su brojnim klubovima i značajnim sportskim uspjesima, a onda i raznim sportskim školama za djecu i bavljenje mladih sportom. Podržavamo sve sportske kolektive. NK Široki Brijeg i HKK Široki bili su i ostali najveći promotori Širokog Brijega. Ne sumnjamo u njihovu budućnost i uspjehe. Međutim, najveći podupiratelji sporta naši su gospodarstvenici. Uvijek su podupirali razvoj našeg sporta, kako individualnog tako i kolektivnog.

Večernji list: I kakva je, po vašem mišljenju, ukupna perspektiva Širokog Brijega?

– Široki Brijeg ima budućnost. Grad smo s velikom perspektivom. Vjerujem u naš još veći zamah u svim područjima. Gospodarski i svaki drugi rast povećat će kvalitetu života i stvarati još bolje uvjete za život na ovom našem kamenu. Imamo odličan zemljopisni položaj, a najavljena cestovna povezanosti poboljšat će našu poziciju u svakome smislu. tijeku je planiranje brze ceste Mostar – Široki Brijeg – RH, razgovaralo se i o mogućnosti izgradnje ceste Knešpolje – Uzarići – Privalj

File:Coat of Arms of Siroki Brijeg.svg - Wikipedia

Previous articleEU4AGRI i EU4AGRI-Recovery Pet milijuna KM za podršku investicijama za preradu i marketing poljoprivredno-prehrambenih proizvoda –
Next articleDragica Ilic….Obličje….