Kako prepoznati korona virus? Kako ga razlikovati od “domaće gripe”? I sezonska gripa i korona virus izazivaju respiratorne probleme, groznicu i kašalj. Simptomi gripa prilično su slični korona virusu, ali imaju nekoliko bitnih razlika.
Korona virus se razvija postepeno, dok gripa dolazi naglo i to je prva velika razlika.
Prema riječima domaćih, ali i svjetskih stručnjaka, korona virus počinje groznicom, praćenom suhim kašljem, a nakon tjedan dana dovodi do gubitka daha i onda je pacijentima potrebno bolničko liječenje.
Neki od simptoma koji se još navode su glavobolja, kihanje, kašalj, kratak dah i poteškoće s disanjem. Što se tiče temperature, najčešće dolazi do njenog postepenog rasta.
Kod osoba sa slabijim imunitetom, kod starijih ljudi i male djece postoji mogućnost da ovaj virus zahvati niže disajne organe, pa se može razviti upala pluća ili bronhitis. U pojedinim slučajevima dovodi do otkazivanja rada pluća ili bubrega, pa je moguć i smrtni ishod.
Na društvenim mrežama pojavila se i preporuka magisterija koji je radio u Shenzhen Bolnici (Guangdong Province, China) o korona virusu.
Informacija su zanimljive, ali treba spomenuti da neki stavovi nisu znanstveno potvrđeni, kao npr. ona da virus korone “mrzi Sunce”, odnono da će ga ubiti temperatura od 27 stupnjeva. Iz Unifeca su objavili da je za aktivno ubijanje virusa izvan tijela potrebne temperature od oko 60 stupnjeva.
CORONA VIRUS
1. Ako imate curenje iz nosa i ispljuvak, imate prehladu
2. Coronavirusna pneumonija je suhi kašalj bez curenja iz nosa.
3. Ovaj novi virus nije otporan na toplinu i ubit će ga temperatura od 26/27 stupnjeva. Mrzi Sunce.
4. Ako netko kihne s njom, potrebno je desetak stopa prije nego što padne na tlo i više nije u zraku.
5. Ako padne na metalnu površinu, živjet će najmanje 12 sati. Ako dođete u kontakt s bilo kojom metalnom površinom – operite ruke što je prije moguće bakterijskim sapunom.
6. Na tkanini može preživjeti 6-12 sati. Normalno sredstvo za pranje rublja će ga ubiti.
7. Pitka topla voda učinkovita je za sve viruse. Pokušajte ne piti tekućinu sa ledom.
8. Često perite ruke jer virus može živjeti na vašim rukama 5-10 minuta, ali – za to se vrijeme može puno dogoditi – možete trljati oči, nehotice trljati nos i tako dalje.
9. Također biste trebali grgljati kao prevenciju. Dovoljna je jednostavna otopina soli u toploj vodi.
10. Ne mogu naglasiti dovoljno – pijte puno vode!
2. Virus se tada miješa u nazalnu tekućinu koja ulazi u traheju, a zatim u pluća, uzrokujući upalu pluća. To traje otprilike 5/6 dana.
3. Uz pneumoniju dolazi do visoke temperature i otežanog disanja.
4. Začepljenost nosa nije poput uobičajene vrste. Osjećate se kao da se utapate. Tada je neophodno da odmah potražite pomoć.
Kako se štititi?
Standardne preporuke koje mogu da spriječe infekciju podrazumijevaju:
a) pranje ruku
b) izbjegavajte kontakt s bilo kim tko ima respiratorne probleme, poput kašljanja i kihanja
c) kada kašljete i kišete zaštitite se maramicom ili kašljite u lakat. Koristite antiseptike za ruke na bazi alkohola.
R. I. /Foto: press